top of page

KÖNYVEK

 

 

TEMESVÁR, SZEGED ÉS SZABADKA URBANISZTIKAI ÉS ÉPÍTÉSZETI FEJLŐDÉSE AZ 1918 – 1941 KÖZÖTTI IDŐSZAKBAN – A MODERNIZMUS HATÁSA A REGIONÁLIS ÖNAZONOSSÁGRA 

ISBN 978-86-84781-12-5
(A kutatómunkát a Central European University Prague College - Research Support Scheme támogatta.)
Társszerzők:

Demeter (Dömötör) Gábor, műépítész, restaurátor szakmérnök. Szeged két világháború közötti építészetét dolgozta fel. A kutatás és publikálás koordinátora.
Prčić Vujnović Gordana, műépítész, magiszter. Szabadka két világháború közötti építészetét dolgozta fel.
Anca Bratuleanu, műépítész, PhD., a bukaresti „Ion Mincu” Műszaki Egyetem tanára. Temesvár két világháború közötti építészetét dolgozta fel.
Ana Maria Biro, gépészmérnök, Drd. A modern építészet építőanyagainak konzervációs technológiáival foglalkozik.

 

ALFÖLDI SZECESSZIÓ - ART NOUVEAU IN THE ALFÖLD
Bagyinszki Zoltán
Gerle János
Társszerzők: Demeter Gábor, Gerle János, Novák István, O. Csegezi Mónika, Ozsváth Gábor, Szekernyés János

ISBN-978-963-596-679-0

Kiadó: Tóth Könyvkereskedés és Kiadó Kft., Debrecen, 2008

Az album Bagyinszky Zoltán eredeti szándéka szerint gyönyörködtető építészeti értékeket mutat be az Alföldről, mint földrajzi tájegységről, amely Délen és Keleten túlnyúlik a politikai határokon. A lehetséges témák közül a leglátványosabbat, s magára a területre nézve is legjellemzőbbet választotta fényképei elkészítéséhez a könyv kezdeményezője, amikor a századforduló épületein kereste a sajátosan alföldi karaktert. Innen már a bevezető írójának – egyben a kötet szerkesztőjének – kihívó feladata, hogy ezt a megérzett fogalmat: alföldi szecesszió, megkísérelje világosan körülhatárolni, létét szakmai érvekkel alátámasztani. A kérdés nem egyszerű, de a válaszadást ösztönzi, hogy e könyv keretében a valóban gyönyörködtető képek kíséretében lehet foglalkozni a magyar századfordulós építészet sajátszerűségével, az azt minden más kortárs irányzattól megkülönböztető jellegzetességeivel.

A HOLDLEÁNY ÁLMA - ÉPÍTÉSZET ÉS MŰEMLÉKVÉDELEM
Dömötör Gábor
Kiadó: A szabadkai Szabadegyetem, Szabadka, 2011.
A könyv tanulmányok, cikkek gyűjteménye, amelyek egyrészt a vajdasági örökségvédelem problémáival foglalkoznak, másrészt olyan esszék, amelyek városfejlődés és építészetfejlődés gondolja át új szempontok alapján Vajdaságra vonatkoztatva. A cikkek nagy része a magyarországi OTKA (T/11, F/11) által támogatott TO37745 számú nemzetközi, regionális kutatóprogram eredményeként jött létre. A kutatóprogramban magyarországi (Szeged), romániai (Temesvár) és szerbiai (Szabadka) összetételű kutatócsoport vett rész. A kutatás célja a régió 19. és 20. századi építészetének fejlődésének kutassa, analitikai bemutatása, valamint a társadalom sociál-politikai változásainak és az épitészeti produkció kölcsönhatásainak elemzése a korszak társadalmi és ideológiai háttérképének fényében.
 
 
A SZABADKAI ZSINAGÓGA  - 110 ÉV VIRÁGZÁS ÉS PUSZTULÁS
Dömötör Gábor
ISBN 978-86-908385-3-0
Kiadó: Hét Nap, Szabadka, 2012.
1897-ben Szegeden tervpályázatot hirdettek egy új zsinagóga építésére. A Szabadkai Zsidó Hitközségnek ekkor már volt egy telke a város szívében, amelyet Geiger Adolftól kapott ajándékba, ezért a vezetőség dr. Milkó Izidor hitközségi elnökkel az élén nagy figyelemmel kísérte a szegedi versengést. A nagyszerű zsinagóga-építő Baumhorn Lipót (1860–1932) nyerte meg az első díjat hagyományos, szabad stílusú tervével, a második díj pedig Kármán Aladárt és Ullmann Gyulát illette. A budapesti Komor Marcell (1868, Pest – 1944, Sopronkeresztúr) és Jakab Dezső (1864, Biharréve – 1932, Budapest) építész-páros egy rendhagyó formájú zsinagógaépülettel pályáztak, amelynek terve a magyar szecesszió szellemében fogant, de nem nyerte el a szegedi konzervatív ízlésű közönség tetszését. Ennek ellenére, pályatervüket a zsűri több munkával együtt megvételre ajánlotta. A Szabadkai Zsidó Hitközség azonnal átvette a tervet és kisebb-nagyobb módosítások után 1900-ban megkezdődött az új szabadkai zsinagóga építése.    
GRADSKA KUĆA 1912 * SUBOTICA - VÁROSHÁZA 2012 * SZABADKA
Dömötör Gábor
ISBN 978-86-84781-18-7
Társszerzők:
Vujnović P. Gordana, Ninkov K. Olga, Demeter Gábor, Mačković Stevan, Halász Tibor, Segedinčev Tatjana, Jeftić Aleksandra, Cvijanov Rakočević Maja
Kiadó: Községközi Műemlékvédelmi Intézet Szabadka, Szabadka, 2012. 
Egyes építésztörténészek szerint az építészeti szecesszió (Art nouveau, Jugendstil, stb.), illetve a lechneri irányzat (a XIX. és XX. századok fordulójának egyéb építészeti irányzata mellett) az építészet történetének utolsó stílusa, míg mások a modernizmus felé vezető
fejlődési útvonal stílusai utáni első irányzatnak tekintik. Lényegtelen, kinek van igaza, tény azonban, hogy Lechner alakította ki egy új, jellegzetes építészet alapelveit Magyarország területén a XIX. és XX. század fordulóján, s ennek számtalan formaváltozata, textúrája és bűvös tere volt, ami senkit sem hagy hidegen, hanem beindítja a képzeletet és kreativitást. Lehet, hogy ennek tudható
be, hogy annak idején számos alkotóművész-követőjeakadt, s közöttük ott találjuk a talán legkiemelkedőbbeket, Jakab Dezsőt és Komor Marcellt, a szabadkai Városháza tervezőit is.
 
Whitehorn

ISBN-58-2459886032524

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me to add your own content and make changes to the font. Feel free to drag and drop me anywhere you like on your page. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

This is a great space to write long text about your company and your services. You can use this space to go into a little more detail about your company. Talk about your team and what services you provide.

FOLLOW ME

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • c-youtube

© 2023 by Samanta Jonse. Proudly created with Wix.com

bottom of page